Synnyin tytöksi -näyttely kokee symbolisen hetken vuonna 2025, kun se palaa juurilleen Meksikoon, jossa se avattiin ensimmäistä kertaa yleisölle vuoden 2023 naistenpäivänä. Tällä kertaa näyttely on esillä Museo Metropolitano de Monterreyssä 25. heinäkuuta – 25. elokuuta.
Näyttely toteutetaan yhteistyössä Suomen Méxicon-suurlähetystön sekä Monterreyn kunnan matkailu- ja kulttuuriosaston pääviraston kanssa. Taitelija Minna Pietarisen ja kuraattori Peppi Stünkelin luoma Synnyin tytöksi alkoi YK:n julistamien naistenoikeuksien inspiroimana taide- ja runonäyttelynä. Tekijöidensä mukaan se on maailmanlaajuinen kehotus tarkastella maailmaa tasa-arvon, oikeudenmukaisuuden ja inhimillisyyden näkökulmasta.
Näyttely on kiertänyt maailmaa ollen esillä muun muassa YK:n tiloissa Genevessä, Nordic Business Forumissa Suomessa sekä kulttuurikeskuksissa Afrikassa. Vuonna 2025 se on jo ollut esillä Kolumbiassa, Chilessä ja Argentiinassa, ja jatkaa kiertuettaan Meksikoon, Kiinaan, Uruguayhun, Peruun, Tanskaan ja Saksaan. Hanketta on tukenut Suomen ulkoministeriö.