Poster del festival Kolibrí 2025

Kolibrí Festivaali juhlii 10-vuotista taivaltaan moninaisuuden parissa

Kolibrí Festivaali täyttää tänä vuonna kymmenen vuotta ja on vakiinnuttanut paikkansa yhtenä Suomen suurimmista ja monimuotoisimmista lastenkulttuuritapahtumista. 13.–27. syyskuuta 2025 Espoo, Vantaa ja Helsinki täyttyvät maksuttomasta, monitieteisestä ja monikielisestä ohjelmasta, joka kokoaa yhteen 40 taiteilijaa 20 eri maasta.

Juhlavuoden teema on ”Toiveet”, jonka ympärille rakentuu 53 tapahtumaa 20 eri kielellä: taidetyöpajoja, satuhetkiä, konsertteja, pelejä ja esityksiä kaikenikäisille.

Kansainväliset kutsuvieraat: Mar Benegas ja Gusti
Espanjalainen runoilija Mar Benegas esiintyy 18.9. Helsingin yliopistolla ja kulttuurikeskus STOAssa luennoiden lastenkirjallisuudesta, sekä ohjaa satuhetkiä perheille Vantaalla Lastenkulttuurikeskus Pessissä (20.9.).

Argentiinalainen kuvittaja ja kirjailija Gusti on luonut tämän vuoden festivaalikuvan, jossa kolibri muodostuu tähtikuviosta – symbolina toiveille moninaisuudesta, inkluusiosta ja monikielisyydestä. Gusti pitää Suomessa työpajoja sekä ammattilaisille (Ammattiopisto LIVE, 24.9.) että perheille (Annantalo, 27.9.).

Sami- ja romanikulttuurit ensi kertaa mukana
Vuoden uutuutena Kolibrí tuo ohjelmistoon myös pohjoissaamen ja romanikielen. Sámi-kasvattaja ja taiteilija Petra Biret Magga-Vars ohjaa joiku- ja taidetyöpajoja Annantalossa (27.9.), ja romani¬taiteilija Anette Åkerlund esiintyy flamenco- ja romaniperinteen konsertilla Sellon kirjastossa Espoossa (13.9.).

Perhepäivät ja lastenkirjamessut
Kolibrín perinteiset Perhepäivät järjestetään:
• 13.9. Espoo – Sellon kirjasto (klo 11–17)
• 20.9. Vantaa – Lastenkulttuurikeskus Pessi (klo 11–17)
• 27.9. Helsinki – Annantalo (klo 11–17)

Pessissä ja Annantalossa järjestetään myös lastenkirjamessut espanjaksi ja portugaliksi, joissa on tarjolla uusia ja käytettyjä kirjoja – mukaan lukien Mar Benegasin ja Gustin signeerattuja teoksia.

Festivaali avataan 23.8. Kulttuurikeskus Caisassa monikulttuurisen lastenmusiikkiyhtye KAÔSin konsertilla.
Kolibrí Festivaalissa on kymmenen vuoden aikana vieraillut yli 20 000 kävijää ja tarjottu esiintymistila yli 200 kansainväliselle taiteilijalle ja organisaatiolle. Suomen Madridin-instituutti tukee myös juhlavuoden Kolibrí Festivaalia, joka vahvistaa lasten kulttuurin monikielisyyttä ja monimuotoisuutta Suomessa.

Kolibrí
13.–27. syyskuuta 2025
Espoo, Vantaa ja Helsinki