Arkkitehti Elina Koivisto keskustelemassa arkkitehtuurin ympäristöhaasteista

Arkkitehti Elina Koivisto osallistuu 11. kesäkuuta Sevillassa järjestettävään seminaariin, joka käsittelee arkkitehtuurin ja rakentamisen roolia ympäristöhaasteiden ratkaisemisessa. Tilaisuuden järjestää Andalusian arkkitehtuurin tutkimus- ja kehittämissäätiö FIDAS yhteistyössä Suomen Madridin-instituutin kanssa.

Seminaarin otsikkona on “Ympäristö, kestävyys ja rakentaminen: Espanja–Suomi”, ja sen tavoitteena on edistää keskustelua kestävän rakentamisen käytännöistä sekä vahvistaa suomalaisen ja espanjalaisen arkkitehtuurialan välistä vuoropuhelua. Globaalissa tilanteessa, jossa ilmastonmuutoksen hillitseminen edellyttää kiireellisiä toimia, arkkitehtuurilla ja rakennusalalla on keskeinen rooli kestävien ratkaisujen kehittämisessä.

Koiviston puheenvuoro tarkastelee arkkitehtuuria muutosvoimana nykyisen polykriisin eri ulottuvuuksien keskellä. Esityksessään hän esittelee ekologisen suunnittelun menetelmiä sekä omia projektejaan teeman “Architecture for Change” kautta.

Elina Koivisto on arkkitehti, tohtoriopiskelija ja yksi Suomi/Koivisto Arkkitehdit -toimiston perustajajäsenistä. Toimisto tunnetaan tutkimuslähtöisestä työskentelystään, jossa luonnon ja kulttuurin välisiä suhteita tarkastellaan moniaististen tilakokemusten kautta. Sen työssä korostuvat arkkitehtuurin sosiaaliset, kulttuuriset ja ekologiset vaikutukset sekä kriittinen tilallinen ajattelu.

Kansainvälistä huomiota toimisto sai vuonna 2022 toteuttamallaan Alusta-paviljongilla, joka suunniteltiin osaksi Multispecies Encounters -projektia. Teos esiteltiin Venetsian arkkitehtuuribiennaalin päänäyttelyssä ja myöhemmin Lontoon Design Museumissa. Vuonna 2025 projekti palkittiin Soulin muotoilupalkinnon korkeimmalla tunnustuksella Best of the Best.

Suomi/Koivisto Arkkitehdit osallistuu myös tänä vuonna espanjalaiseen Concéntrico-arkkitehtuuri- ja muotoilufestivaaliin Logroñossa yhdessä taiteilijakollektiivi IC-98 kanssa. Kyseessä on toinen peräkkäinen vuosi, jolloin suomalaiset toimijat ovat mukana festivaalin kansainvälisessä ohjelmassa.

Paikkoja on rajoitetusti. Ilmoittautuminen seuraavasta linkistä. Suomen suurlähetystö on tukenut tapahtuman.

Ympäristö, kestävyys ja rakentaminen: Espanja-Suomi
Elina Koivisto
11. kesäkuuta klo 19.30
Gran Sala La Quilla
Avda. Marie Curie, 3
Isla de la Cartuja, Sevilla.